Mobilny punkt badań na obecność koronawirusa

Otwarty będzie w dni powszednie od 8.00 do 14.00, natomiast w soboty od 9.00 do 12.00. To punkt typu „drive-thru”, do którego wjazd możliwy będzie wyłącznie bramą „B” od strony Al. Ślaskiej. Organizatorzy przygotowali pakiet bezpłatnych testów dla personelu medycznego. Jednocześnie deklarują, że ewentualny dochód z testów odpłatnych w całości zostanie przekazany na walkę z koronawirusem.

Jak wygląda badanie

Wymazy będą pobierane bez wysiadania z samochodu, po uchyleniu szyby. Wcześniej każdy chętny zostanie poproszony o wypełnienie formularza zgody na badanie oraz wylegitymowanie się dowodem osobistym. Długopisy będą jednorazowe, po wypełnieniu formularza zostaną w samochodzie badanego. Pracownicy punktu będą w profesjonalny sposób zabezpieczeni
w kombinezony ochronne z atestem do pracy z wirusami, specjalne maski, gogle oraz przyłbice.
W sprowadzeniu deficytowych w tej chwili środków ochrony pomógł jeden z wrocławskich dystrybutorów sprzętu medycznego, firma Halo-farm. Po każdym pobraniu następuje dezynfekcja rąk oraz zmiana rękawic na nowe. Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, nie jest bolesne, następuje przy użyciu specjalnej żelowej wymazówki, którą z nosa lub gardła pobiera się znajdującą się tam wydzielinę oraz złuszczone komórki. Tak pobrana próbka trafia do próbówki, a następnie przewożona jest do laboratorium.

Wynik nawet po 24 godzinach

Laboratorium, które będzie dokonywało analiz wymazów, to wrocławskie Centrum Patologii Molekularnej Cellgen. – Naszym celem jest takie prowadzenie procesu diagnostycznego, aby pacjenci otrzymywali wynik jak najszybciej.  Na początku dajemy sobie więcej czasu, czyli do 48 godzin od pobrania, ale w kolejnym tygodniu będziemy chcieli ten czas skrócić do maksymalnie 24h od pobrania materiału. Analiza molekularno-genetyczna będzie wykonywana tzw. metodą real-time PCR (RT-qPCR). Jest to jedyna metoda rekomendowana przez Światową Organizację  Zdrowia do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, charakteryzująca się wysoką czułością i specyficznością bliską 100%. Zastosowana metoda pozwala na wykrycie infekcji nawet jeżeli badana osoba przechodzi ją bezobjawowo – mówi szef placówki dr Łukasz Fuławka.

Bezpłatne badania dla personelu medycznego

Aby wykonać badanie jako pracownik medyczny należy wcześniej przesłać zgłoszenie przez stronę https://testy-dla-medykow.pl/, wybierając laboratorium Cellgen. Jak mówi pomysłodawca akcji, dr Mateusz Tylko z przychodni Ginemedica, jej celem jest zwiększenie dostępności do testów na koronawirusa dla mieszkańców miasta. – Takie punkty powstały już w innych dużych ośrodkach i chcieliśmy, aby podobny jak najszybciej powstał we Wrocławiu.  Kolejnym pomysłem, który rozwijamy, jest inicjatywa „Lekarze – lekarzom”. Chodzi o zapewnienie możliwości nieodpłatnego wykonania testu pracownikom sektora medycznego, będących na pierwszej „linii frontu”. Z własnych środków ufundowaliśmy kilkadziesiąt testów, które będą wykonane chętnym medykom, ale to kropla w morzu potrzeb, dlatego liczymy, że zgłoszą się do nas prywatni sponsorzy z naszego regionu, którzy zechcą ufundować testy dla pracowników branży medycznej, dodaje dr Mateusz Tylko.

Badania odpłatne

Badania komercyjne wykonywane są bez rejestracji, wystarczy podjechać do punktu i na miejscu dopełnić formalności bez wysiadania z auta. Wymazy będą pobierane także tym, którzy zgłoszą się do punktu pieszo, lub na rowerze. Przepustowość laboratorium to około 100 testów na dobę i tyle osób będzie badanych każdego dnia. Ci, którzy zgłoszą się po wyczerpaniu tego limitu, będą zapisywani na kolejny dzień i przyjmowani jako pierwsi. Badanie można opłacić na miejscu bezdotykowo kartą lub odliczoną gotówką. Cena badania komercyjnego to 550 zł.

Cały zysk na walkę z koronawirusem

– Działalność punktu ma charakter non-profit –  podkreśla  Marcin Halbersztadt z przychodni Medfemina – Jeżeli wygenerujemy jakikolwiek dochód z tytułu badań komercyjnych, to zarobione w ten sposób pieniądze w całości trafią na cel walki z koronawirusem lub wsparcie medyczne osób w potrzebie.

Akcja odbywa się z inicjatywy znanych wrocławskich ośrodków medycznych: przychodni Ginemedica, Mama i ja, Medfemina, Na Grobli, Sonokard, Sonomed TK i MR , Fundacji Soma – Forma oraz agencji Kreatis.

Organizatorzy starają się o wsparcie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Jak mówi Prezes Izby dr n. med. Paweł Wróblewski: Bardzo cieszą nas takie oddolne inicjatywy, szczególnie prowadzone przez placówki zatrudniające lekarzy będących członkami naszej Izby. W obecnej sytuacji przydaje się każde wsparcie, każda para rąk na pokładzie to duża pomoc w tym, abyśmy jak najszybciej wrócili do normalności. Będę rozmawiał z kolegami z Izby w sprawie wsparcia dla tego projektu.

Pobrania odbędą się na parkingu  Stadionu Wrocław – mówi dr hab. Tomasz Fuchs z przychodni „Mama i ja” – jest bardzo przestronny i umożliwia usytuowanie punktu, zapewniające bezpieczne warunki do pobrań wymazów, zarówno dla zgłaszających się chętnych, jak i personelu medycznego punktu.

Punkt poboru będzie czynny od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni, w których na Stadionie Wrocław odbywać się będą mecze piłkarskie.

Informacje o testach pod numerem: +48 503 599 588

Stadion Wrocław

Al. Śląska 1
54-118 Wrocław

Dojazd

Tel. +48 71 77 68 000
Tel. +48 71 77 68 011
Fax +48 71 77 68 001
biuro@stadionwroclaw.pl

X